2 Ekim 2014 Perşembe

İç Çamaşırı Kuralı!!!


Okuyup öğrendikçe ve gündemi takip ettikçe çocuklara karşı olan cinsel istismarın ülkemizde de dünyada da ne kadar yaygın olduğunu görmek çok üzücü. Ancak bunun üzücü olması gerçek olduğunu örtbas etmiyor. ‘’Bizim başımıza gelmez’’ diyerek bu durumdan kaçmaksa dünyada her beş çocuktan birinin başına gelen cinsel ve şiddet istismarını önemsememekle eş değer.

Bizler ,anne babalar olarak, istismarcılara bir yaptırımda bulunamadığımız için önlemimizi çocuklarımızı eğiterek onlara öğreterek almalıyız.Öğretmeliyiz ki kendilerini bu durumlara karşı koruyabilsinler, ses çıkarsınlar, anlatsınlar.

Bir arkadaşım tarafından bana yollanan ''Council Of Europe'' tarafından yayınlanmış ''İç Çamaşırı Kuralı'' kesinlikle tüm anne babalar tarafından okunmalı ve uygulanmalı.

İç Çamaşırı Kuralı'' çocuklarımızı cinsel istismardan korumak adına oluşturulan etkili bir yöntem. Aşağıda detaylı linki paylaşacağım. Öncesinde bu kuralı sizlere kısaca özetlemek istedim.

 

Bu kuralın 5 önemli öğretisi var. Anne-baba veya çocuğa bakan bakıcı kişi tarafından uygulanması gereken bu öğretiler çocuklarımızı bu istenmeyen duruma karşı korumamızı sağlıyor.

 

1.Vücudunuz size aittir!

Çocuğunuzun vücudu kendine aittir. İzin olmadığı sürece yakın bir kişi olsa dahi kimse vücuduna dokunamaz. Bizler ebeveynler olarak çocuklarımızın cinsel organları ve diğer parçalarını gerçek adlarıyla çocuğa tanıtmakla ve bu çizgiyi çekmekle yükümlüyüz. Temas yakın bir kişiden gelen bir öpücük dahi olsa çocuğun buna ''hayır'' deme hakkı vardır. Çocuğumuz istemediği bir temasla karşı karşıya kaldığı zaman karşı taraftaki yetişkin onu anlayıncaya kadar bunu reddetmelidir.


2.İyi bedensel temas kötü bedensel temas!

Limit bölge çocuğun iç çamaşırıdır. İç çamaşırı limiti geçildiği takdirde çocuğun ''hayır'' diyebilmesini sağlamak esastır. Bazı büyükler zaman zaman çocuklara dokunmak durumunda kalabilirler. Bu anne, baba, bakıcı, öğretmen, doktor olabilir. Ancak bu noktada da bir rahatsızlık hissederlerse ''hayır'' diyebilmeliler.

Bu basamakla birlikte iç çamaşırının altında kalan bölgeyi limit dışına alıp çocuğa aslında görebileceği zararın nereden olduğunu bir nebze daha netleştirmiş oluyoruz.

 

3.İyi sırlar - kötü sırlar!

Cinsel istismarcıların başvurduğu ilk yöntem bunun bir sır olarak kalmasını istemektir. Bu sebeple çocuklarımıza iyi sır ve kötü sır arasındaki farkı net bir şekilde anlatmamız gerekir. Eğer sır olan şey çocuğumuzu rahatsız eden bir dokunuşsa bunu anneye, babaya hatta polise anlatması gereken durumlar olabilir. Rahatsız eden bir durumda kalan çocuk ‘’yüksek sesle’’ rahatsızlığını dile getirmeli bu sırrı ifşa etmelidir.


4.Önleme ve koruma yetişkinlerin sorumluluğundadır!

Tacize uğrayan bir çocuk utanç duyar ve gizli kalması gerektiğini hissedebilir. Bu sebeple çocuğa her zaman anne ve babayla konuşabileceğinin güveni verilmelidir. Çocuk ne yaşarsa yaşasın bunu anlatmalı ve anne-babasının konuya bir çözüm getireceğinin rahatlığını hissetmelidir.


5.Diğer Faydalı İpuçları!

-Çocuğunuza güven çemberi oluşturmalısınız. Çocuk başına gelebilecek herhangi bir olumsuz durumu kime anlatabileceğini bilmeli ve bu kişilerden yardım istemekten çekinmemelidir

-Çocuğunuzu taciz eden kişi bir yakın hatta bir akraba olabilir. Çocuğunuzun bu durumlarda da sizi bilgilendirilmesi evinizde bir kural haline gelmedilir.

-Çocuk tacizcisi tanımadığınız biri olabilir. Bu sebeple çocuğunuzu yabancılarla konuşmama ve yabancılardan hediye almama gibi detaylar hakkında uyarmanız gerekmektedir.

-Çocuklar anne baba dışında da kendilerine yardım edebilecek bu konuyu meslek edinen kişilerin olduğunu bilmeli, bu kişilerin telefonlarına ulaşabilmelidir.


Çocuğunuzun istismara uğradığını düşündüğünüzde sakın onu yargılayan ve sorgulayan bir şekilde yaklaşmayın. Onun kendisini ifade etmesi için gereken ortamı sağlamak sizin elinizde. Çocuğunuz sizden yardım alabileceği konusunda ne kadar güven duygusu geliştirirse yaşadığı şeyi size anlatma olasılığı da o kadar artar.

Ben şu anda Efe'ye anlayabileceği şekilde bunu uyguluyorum. Altını açtığımda vücudunu ona tanıtıp burası sana özel, sana ait. Annen baban öğretmenin temizleyebilir sonra altını kapatır ama başka kimse buraya dokunamaz diye anlatıyorum. Onun vücudunun özel yerlerini kesinlikle öpmüyoruz. İç çamaşırının içindeki yerlere şirin isimler takmıyor buraları sevmiyoruz.

Çocukların her konudaki öğrenme süreci yaşları ne kadar erkenken başlarsa alınan sonuç o denli olumlu olur bunu unutmamak gerek.

Detaylı  bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

http://www.underwearrule.org/howto_tr.asp

 
Paylaşananne


 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder